R E G U L A M I N
kwalifikowania kandydatów do klas pierwszych w roku szkolnym 2018/2019
do I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Ignacego Paderewskiego w Wałbrzychu:
I. Postanowienia ogólne
§ 1
- Niniejszy regulamin ustala się na podstawie art.20a ust 1 oraz art.20f ust 1-6 ustawy z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. , poz.7), rozporządzenia MEN z dnia 14 marca 2017 r., Zarządzenie nr 2/2018 z dnia 9 stycznia 2018 r. Dolnośląskiego Kuratora Oświaty w sprawie terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego na rok szkolny 2018/2019 do publicznych szkół podstawowych dla dorosłych, klas I publicznych szkół ponadgimnazjalnych, klasy I publicznej szkoły ponadpodstawowej, o której mowa w art.18 ust. 1 pkt 2 lit. C ustawy – Prawo Oświatowe i na semestr pierwszy klas I publicznych szkół policealnych i zarządzenie nr 16/2018 Dolnośląskiego Kuratora Oświaty z dn.22.02.2018 r. w sprawie wykazu zawodów wiedzy artystycznych i sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz określenie miejsc uznanych za wysokie w tych zawodach w roku szkolnym 2017/2018 w województwie dolnośląskim.
- Kandydaci do klasy dwujęzycznej muszą zapisać się w sekretariacie szkoły na dodatkowe postępowanie kwalifikacyjne tj. test kompetencji językowych ( język angielski) w terminie od 7 kwietnia do 11 maja 2018 roku.
2. Regulamin dotyczy kwalifikowania kandydatów do klas o nachyleniach profilowych:
- humanistycznym z edukacją multimedialną i artystyczną
- matematyczno-fizyczno-przyrodniczym z informatyką
- biologiczno-chemicznym z ekologią,
- klasy bilingwalnej z wykładowym językiem angielskim:
– przygotowujący do matury polskiej
– przygotowujący do matury międzynarodowej.
- Rekrutację na podstawie regulaminu przeprowadza Szkolna Komisja Rekrutacyjno-Kwalifikacyjna.
- Kwalifikacja kandydatów odbywa się według ustalonych kryteriów.
- Rekrutacja na rok szkolny 2018/2019 odbywa się za pomocą miejskiego systemu elektronicznego NABO.
- Elektroniczna rejestracja kandydatów do I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi rozpoczyna się zgodnie z harmonogramem rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych ustalonym przez Gminę Wałbrzych.
- Rodzic/prawny opiekun (z kandydatem do I LO) na portalu www.edu.walbrzych.eu w zakładce > REKRUTACJA< wybiera właściwą placówkę, wypełnia elektroniczny wniosek i po wydrukowaniu i podpisaniu składa w sekretariacie szkoły zgodnie z wytycznymi ustalonymi przez Gminę Wałbrzych.
§ 2
- Do poszczególnych profili przyjmowani są uczniowie według zasady konkursowej tzn. ci, którzy uzyskali największą liczbę punktów według ustalonych kryteriów.
- Laureaci lub finaliści ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej oraz laureaci konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, przeprowadzonych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art.22 ust.2 pkt 8 Ustawy o systemie oświaty z dn 7.09.1991 roku z późniejszymi zmianami (stan na 6.12.2015 r.) są przyjmowani w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadgimnazjalnej niezależnie od ustalonych kryteriów, o których mowa w niniejszym Regulaminie. Preferencje te nie dotyczą dodatkowych kryteriów uwzględnionych przy kwalifikacji do klas, w których wymagane są szczególne predyspozycje kandydata (kompetencje językowe), jeżeli przedmiot konkursu nie jest zbieżny z wybranym kierunkiem kształcenia. ( art. 20d ust. 3 ustawy).
- Kandydaci do klasy dwujęzycznej przystępują do dodatkowego sprawdzianu kompetencji językowych w zakresie znajomości języka angielskiego. Wynik tego sprawdzianu jest wliczany do punktów rekrutacyjnych do klasy dwujęzycznej.
§ 3
- Kandydaci do klas pierwszych I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi mogą przystąpić do konkursu p.n. „Disce Puer”, organizowanego przez Zespół Szkół nr 1 w Wałbrzychu.
- Uczestnicy konkursu, o którym mowa w ust. 1, otrzymują dodatkowe punkty, które będą uwzględniane przy rekrutacji do klas pierwszych (patrz załącznik 1).
- Od klasy drugiej, dla uczniów rozpoczynających naukę w trzyletnim liceum w roku szkolnym 2018/2019 , będzie możliwość kontynuowania nauki w klasie IB ( z Programem Matury Międzynarodowej – DP).
II. Postanowienia szczegółowe – kryteria rekrutacji:
§ 4
- Kandydaci do klas pierwszych zamieszczają na deklaracjach co najmniej trzy profile w takiej kolejności, w jakiej chcieliby być do nich przyjęci.
- Jeżeli kandydat nie zostanie przyjęty do pierwszego, wybranego przez siebie profilu, wówczas podlega ponownej kwalifikacji do kolejnego profilu zakreślonego w deklaracji. Za każdym razem punkty uzyskane przez kandydata podlegają weryfikacji zgodnie z obowiązującymi szczegółowymi zasadami punktowania przewidzianymi w poszczególnych profilach.
- Kandydat do klasy dwujęzycznej, który w wyniku postępowania kwalifikacyjnego nie zostanie do niej przyjęty, ma prawo ubiegać się o przyjęcie do pozostałych profili w liceum. Przy kwalifikowaniu w takim wypadku pominięty będzie wynik sprawdzianu uzdolnień kierunkowych, przewidziany dla kandydatów do klasy dwujęzycznej.
§ 5
- Podstawą do uzyskania punktów decydujących o przyjęciu do I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi są:
- Wyniki egzaminu gimnazjalnego, którego formę i termin ustala Centralna Komisja Egzaminacyjna,
- liczba punktów za oceny uzyskane na świadectwie ukończenia gimnazjum z języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego (uwzględnia się ocenę wyższą) oraz jednego przedmiotu kierunkowego w zależności od nachylenia profilowego.
- Kandydat otrzymuje ponadto dodatkowe punkty zgodnie z Ustawą o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 roku z wprowadzonymi zmianami z 6 grudnia 2013 roku, Rozporządzeniem MEN z 14 marca 2017 w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego na lata szkolne 2017/2018 -2019/2020 do trzyletniego liceum ogólnokształcącego, czteroletniego technikum i branżowej szkoły I stopnia, dla kandydatów będących absolwentami dotychczasowego gimnazjum. Przydział dodatkowych punktów jest szczegółowo omówiony w § 9 niniejszego regulaminu.
§ 6
- Kandydat ubiegający się o przyjęcie do klasy pierwszej może otrzymać w postępowaniu rekrutacyjno-kwalifikacyjnym max. 200 punktów ( do klasy dwujęzycznej 300 pkt), w tym 100 pkt. za wyniki egzaminu gimnazjalnego, 72 pkt. za oceny z języka polskiego, matematyki, j. obcego i jednego przedmiotu kierunkowego, 7 pkt za świadectwo z wyróżnieniem, 3 pkt. za udokumentowaną znaczącą działalność w wolontariacie oraz max. 18 pkt. za inne osiągnięcia. W klasie dwujęzycznej za test kompetencji językowych można uzyskać max. 100 punktów .
- Przedmiotami kierunkowymi, o których mowa w § 5 ust.1 lit. „b”, są następujące zajęcia edukacyjne odpowiednio w profilach:
|
język polski, język obcy, matematyka, historia |
\ |
język polski, matematyka, język obcy, fizyka, |
język polski, matematyka, język obcy, biologia, | |
|
język polski, matematyka, język obcy, chemia |
-przygotowujący do matury polskiej, – przygotowujący do matury międzynarodowej |
język polski, matematyka, język obcy, historia lub geografia |
- Punkty za oceny z języka polskiego i trzech przedmiotów kierunkowych, wymienionych w ust.1 ustala się według następującej skali
ocena celująca – 18 pkt.
ocena bardzo dobra – 17 pkt.
ocena dobra – 14 pkt.
ocena dostateczna – 8 pkt.
ocena dopuszczająca – 2 pkt.
- W sumie za oceny z języka polskiego i trzech kierunkowych przedmiotów na świadectwie ukończenia gimnazjum kandydat może uzyskać maksymalnie 72 pkt.
§ 7
- Kandydaci do klasy dwujęzycznej, piszą test, który bada kompetencje językowe (język angielski), za cały test można uzyskać 100 pkt.
- Kandydaci do klasy dwujęzycznej w wyniku postępowania kwalifikacyjnego mogą otrzymać 72 pkt za średnią ocen na świadectwie, 100 pkt za wyniki egzaminu gimnazjalnego, 7 pkt. za świadectwo z wyróżnieniem, 3 pkt za udokumentowaną znaczącą działalność w wolontariacie, max. 18 pkt za udział w konkursach (zgodnie z zasadami określonymi w niniejszym Regulaminie § 9), 100 pkt za sprawdzian kompetencji językowych (język angielski).
- Kandydaci zwolnieni z egzaminu do klasy dwujęzycznej to Ci którzy uzyskali tytuł laureata lub finalisty ogólnopolskiej olimpiady języka angielskiego oraz laureaci konkursu języka angielskiego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim przeprowadzonym zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 22 ust.2 pkt 8 Ustawy o systemie oświaty z dnia 7. 09.1991 r. z późniejszymi zmianami (stan na 6.12.2015 r.)
§ 8
Szczegółowe zasady przeliczania wyników części egzaminu gimnazjalnego na punkty rekrutacyjne:
- Wynik z egzaminu gimnazjalnego wyrażony w skali procentowej przelicza się według zasady: wynik procentowy mnoży się przez odpowiedni współczynnik (patrz poniżej podpunkty od a-e) i to stanowi punkty rekrutacyjne za poszczególne części egzaminu gimnazjalnego. Maksymalna ilość punktów, które można w ten sposób uzyskać to 100.
- język polski wskaźnik 0,2 – max. 20 pkt
- historia i wos 0,2 – max. 20 pkt
- matematyka 0,2 – max. 20 pkt
- przedmioty przyrodnicze 0,2 – max. 20 pkt
- języki obce – poziom podstawowy 0,2 – max. 20 pkt
(przykładowa symulacja/ sposób liczenia)
uczeń uzyskał wyniki: język polski 32% → pkt 6,4
historia i wos18% → pkt 3,6
matematyka42% → pkt 8,4
przyroda37% → pkt 7,4
j. obcy40% → pkt 8
razem:33,8
- Wynik z testu z języka angielskiego maksymalnie 100 pkt jest dodawany do puli 200 punktów wchodzących w skład punktów rekrutacyjnych.
§ 9
- Laureat lub finalista ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej oraz laureat konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, przeprowadzonych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art.22 ust.2 pkt 8 Ustawy o systemie oświaty z dn 7.09.1991 roku z późniejszymi zmianami (6.12.2015 r.) są przyjmowani w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadgimnazjalnej ( patrz załącznik 1 do niniejszego regulaminu).
- Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do klasy pierwszej, którzy uzyskali w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu ponadwojewódzkim organizowanym przez kuratorów oświaty na podstawie zawartych porozumień otrzymują:
- Tytuł finalisty konkursu przedmiotowego – 10 pkt.,
- Tytuł laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 7 pkt.,
- Tytuł finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 5 pkt.
(Patrz załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu pkt. I, II).
- Kandydaci, za uzyskanie w zawodach wiedzy będących konkursem o zasięgu wojewódzkim organizowanym przez kuratora oświaty:
- Dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu przedmiotowego – 10 pkt.,
- Dwóch lub więcej tytułów konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 7 pkt.,
- Dwóch lub więcej tytułów finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 5 pkt.
- Tytułu finalisty konkursu przedmiotowego – 7 pkt.,
- Tytułu laureata konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 5 pkt.
- Tytułu finalisty konkursu tematycznego lub interdyscyplinarnego – 3 pkt.
(Patrz załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu pkt. I, II).
5. Kandydaci, którzy uzyskali wysokie miejsca w zawodach wiedzy innych niż wymienione w pkt 1–3, artystycznych lub sportowych, organizowanych przez kuratora oświaty lub inne podmioty działające na terenie szkoły, na szczeblu, otrzymują:
a) międzynarodowym – 4 punkty,
b) krajowym – 3 punkty,
c) wojewódzkim – 2 punkty,
d) powiatowym – 1 punkt. –zgodnie z załącznikiem 1, który jest równoważny z Załącznikiem nr 1 do Zarządzenia nr 16 Dolnośląskiego Kuratora Oświaty z dn. 22.02.2018 r.
- W przypadku, gdy kandydat ma więcej niż jedno szczególne osiągnięcie w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych, o których mowa w ust. 1, wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum, przyznaje się jednorazowo punkty za najwyższe osiągnięcia tego ucznia w tych zawodach, z tym, ze maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania za wszystkie osiągnięcia wynosi 18 punktów.
- Za świadectwo z wyróżnieniem – 7 pkt
- Za stałą, udokumentowaną działalność w zakresie aktywności społecznej, na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu – aktywna współpraca z domem dziecka, hospicjum, schroniskiem dla zwierząt, organizacjami charytatywnymi itp. lub wyróżniająca, udokumentowana działalność na rzecz środowiska szkolnego, zwłaszcza w międzyszkolnych organach samorządów młodzieży, samorządzie szkolnym lub organizacjach młodzieżowych – 3 pkt.
§10
- W przypadku osób zwolnionych przez Dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z obowiązku przystąpienia do egzaminu gimnazjalnego z przyczyn losowych lub zdrowotnych, na podstawie art. 44zz ust. 2 ustawy o systemie oświaty, przelicza się na punkty, w następujący sposób: za oceny z języka polskiego, matematyki, historii, wiedzy o społeczeństwie, biologii, chemii, fizyki, geografii i języka obcego nowożytnego, wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum z:
1) języka polskiego i matematyki oceny wyrażonej w stopniu:
a) celującym – przyznaje się po 20 punktów,
b) bardzo dobrym – przyznaje się po 18 punktów,
c) dobrym – przyznaje się po 13 punktów,
d) dostatecznym – przyznaje się po 8 punktów,
e) dopuszczającym – przyznaje się po 2 punkty;
2) historii i wiedzy o społeczeństwie oceny wyrażonej w stopniu:
a) celującym – przyznaje się po 20 punktów,
b) bardzo dobrym – przyznaje się po 18 punktów,
c) dobrym – przyznaje się po 13 punktów,
d) dostatecznym – przyznaje się po 8 punktów,
e) dopuszczającym – przyznaje się po 2 punkty
– oraz liczbę punktów uzyskaną po zsumowaniu punktów z tych zajęć edukacyjnych dzieli się przez 2;
3) biologii, chemii, fizyki i geografii oceny wyrażonej w stopniu:
a) celującym – przyznaje się po 20 punktów,
b) bardzo dobrym – przyznaje się po 18 punktów,
c) dobrym – przyznaje się po 13 punktów,
d) dostatecznym – przyznaje się po 8 punktów,
e) dopuszczającym – przyznaje się po 2 punkty
– oraz liczbę punktów uzyskaną po zsumowaniu punktów z tych zajęć edukacyjnych dzieli się przez 4;
4) języka obcego nowożytnego oceny wyrażonej w stopniu:
a) celującym – przyznaje się 20 punktów,
b) bardzo dobrym – przyznaje się 18 punktów,
c) dobrym – przyznaje się 13 punktów,
d) dostatecznym – przyznaje się 8 punktów,
e) dopuszczającym – przyznaje się 2 punkty.
2. W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do danego zakresu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego lub danej części egzaminu gimnazjalnego, na podstawie art. 44zz ust. 2 ustawy o systemie oświaty, przelicza się na punkty, w sposób określony w ust. 1, oceny wymienione na świadectwie ukończenia gimnazjum z zajęć edukacyjnych, z których jest przeprowadzany dany zakres odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego lub dana część egzaminu gimnazjalnego, których dotyczy zwolnienie.
3. W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu gimnazjalnego z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym, na podstawie art. 44zz ust. 2 ustawy, przelicza się na punkty ocenę z języka obcego nowożytnego wymienioną na świadectwie ukończenia gimnazjum, przy czym za uzyskanie oceny wyrażonej w stopniu:
1) celującym – przyznaje się 20 punktów;
2) bardzo dobrym – przyznaje się 18 punktów;
3) dobrym – przyznaje się 13 punkty;
4) dostatecznym – przyznaje się 8 punkty;
5) dopuszczającym – przyznaje się 2 punktu.
Punkty za ocenę na świadectwie oblicza się zgodnie z zasadą określoną w § 6 pkt. 3.
§ 11
Test z języka angielskiego dla kandydatów do liceum odbędzie się
w dniu 29 maja 2018 r.
§ 12
1. W przypadku identycznej liczby punktów uzyskanych w wyniku kwalifikacji o kolejności przyjęcia do profili decydują:
1a. ocena z zachowania,
1b. w poszczególnych profilach:
a) w klasie humanistyczno-językowej – lepszy wynik z języka polskiego, historii i wos egzaminu gimnazjalnego;
b) w klasie matematyczno-fizyczno-przyrodniczej
lepszy wynik części matematycznej i przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego;
c) w klasie biologiczno-chemicznej z ekologią – lepszy wynik części matematycznej i przyrodniczej egzaminu gimnazjalnego;
e) w klasie dwujęzycznej z wykładowym językiem angielskim – lepszy wynik ze sprawdzianu kompetencji językowych ( język angielski).
2. W przypadku jednakowej liczby punktów, jeśli zasady opisane w punkcie 1 nie rozstrzygną o pierwszeństwie przyjęcia do liceum, o kolejności przyjęcia decyduje system elektroniczny NABO, który w sposób losowy wybiera osoby, które zostaną zakwalifikowane do danej klasy pierwszej.
III. Postanowienia końcowe.
§ 13
- Kandydatom, którzy z ważnych przyczyn losowych nie mogli przystąpić do sprawdzianu kompetencji językowych (język angielski), we wskazanym terminie, wyznaczony będzie termin dodatkowy. Przypadki takie rozpatruje Przewodniczący Komisji Kwalifikacyjno-Rekrutacyjnej.
- Ostateczny termin składania świadectw ukończenia szkoły gimnazjalnej i pełnej dokumentacji upływa w dniu 26.06.2018 roku do godz. 15.00. Dokumenty należy składać w sekretariacie szkoły.
§ 14
Kandydat, który uzyskał zbyt mało punktów w wyniku postępowania kwalifikacyjnego i z tego względu nie zostanie przyjęty, otrzymuje zaświadczenie z wyszczególnieniem punktów uzyskanych na podstawie egzaminu gimnazjalnego.
§ 15
- Wyniki kwalifikacji i listy przyjętych podawane są w ciągu 3 dni od daty zakończenia rekrutacji przez wywieszenie list uczniów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
- Lista jest opieczętowana i podpisana przez Przewodniczącego Komisji Kwalifikacyjno-Rekrutacyjnej (oraz przez członków poszczególnych podkomisji zgodnie z profilem).
- Kandydatowi przysługuje prawo uzyskania uzasadnienia odmowy przyjęcia od szkolnej Komisji Kwalifikacyjno-Rekrutacyjnej. Pismo o uzasadnienie można złożyć w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia wyników. Uzasadnienie sporządza się w ciągu 5 dni od dnia wystąpienia. Rodzic kandydata może wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia Szkolnej Komisji Kwalifikacyjno-Rekrutacyjnej w terminie 7 dni od otrzymania uzasadnienia. Dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia Szkolnej Komisji Kwalifikacyjno-Rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Odwołanie składa się w formie pisemnej wraz z merytorycznym uzasadnieniem.
- Osoby nieprzyjęte do szkoły są zobowiązane do odbioru złożonych dokumentów po upływie terminów odwoławczych.
§ 16
Decyzje Komisji Kwalifikacyjno-Rekrutacyjnej zapadają większością głosów, a w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.
§ 17
Protokół z postępowania kwalifikacyjnego z pełnym wykazem kandydatów zakwalifikowanych, informacje o uzyskanych przez nich wynikach oraz teksty prac egzaminacyjnych są przechowywane w szkole przez rok.
§ 18
Wymagane dokumenty zgodnie z Zarządzeniem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty w sprawie terminów przeprowadzania postepowania rekrutacyjnego kandydatów do szkół w roku szkolnym 2018/2019 należy składać w terminie od 1 czerwca 2018 r. do 20 czerwca 2018 r. do godz. 15.00
Wałbrzych, dnia 28 lutego 2018