W piątek 20 marca czeka nas częściowe zaćmienie Słońca. Jak zdecydowana większość zjawisk astronomicznych będzie ono dostrzeżone tylko przez ludzi, którzy chcą je zobaczyć. Mimo że, Księżyc zasłoni około 70 % tarczy Słońca, to wcale na dworze nie zrobi się wyraźnie ciemniej, a rzut oka na Słońce wcale nie pozwoli dostrzec sierpowatego jego kształtu w czasie zaćmienia.

https://www.flickr.com/photos/gsfc/
https://www.flickr.com/photos/gsfc/

Na Słońce można patrzeć tylko przez specjalistyczne filtry pochłaniające ponad 99 % promieniowania. Wtedy zobaczymy, jak Księżyc nasuwa się na tarczę Słońca. Od biedy takim filtrem może być zwykła płyta CD-R, lepiej jeszcze nie nagrana, ale obserwacje należy natychmiast przerwać jak tylko poczujemy dyskomfort związany ze zbyt silnym światłem wpadającym do oka. Absolutnie nie wolno patrzeć na Słońce przez jakiekolwiek przyrządy optyczne. Grozi utratą wzroku !
W każdym razie warto spróbować popatrzeć na Słońce choćby przez płytę CD.
Co nas może zaskoczyć ? Po pierwsze Słońce okaże się dużo mniejsze niż je zwykle postrzegamy w ciągu dnia, po drugie będzie wyraźnie widoczna krawędź Księżyca na tle tarczy Słońca.
Jest marzec, liści na drzewach nie ma, ale warto zwrócić uwagę na jeszcze jedno zjawisko związane z częściowym zaćmieniem Słońca. Gdyby udało nam się znaleźć w miejscu, gdzie Słońce przeświecając przez liście drzew lub krzewów rzuca na ziemię plamy (może w parku w Szczawnie ?) dostrzeglibyśmy, że mają one sierpowaty kształt. A jaki kształt mają przez większość dni w roku ? Proszę sprawdzić.


 

Zapraszamy do wspólnej obserwacji zaćmienia słońca w piątek (20.03.2015) o godzinie 10.50 (długa przerwa) do czytelni.

Photo Credit:

NASA Goddard Space Flight Center