IMG_0069

W dniach 12.04.- 17.04.2015 r. 30-osobowa grupa uczniów naszego gimnazjum uczestniczyła w międzynarodowym spotkaniu w Krzyżowej. W tym roku już po raz jedenasty gościliśmy w Polsce partnerską szkołę Rhabanus- Maurus – Gymnasiumm z St. Ottilien w Bawarii ( Niemcy).

W czasie wymiany młodzież uczestniczyła w różnych warsztatach: językowych, historycznych, filmowych oraz plastycznych. Wieczorami  rywalizowała z grupą niemiecką w sali gimnastycznej.

IMG_0048

We wtorek zaprosiliśmy uczniów do naszej szkoły, gdzie mogli uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych i obejrzeć przedstawienie teatralne pt. „ Wizyta starszej pani”. W drodze powrotnej zwiedziliśmy zamek Książ. W czwartek odbyła się kolejna wycieczka, tym razem do Wrocławia. W stolicy Dolnego Śląska zwiedziliśmy Afrykarium we wrocławskim ZOO i pokazaliśmy naszym kolegom uroki tego miasta.

Opiekun: Iwona Rudnicka

Krzyżowa za każdym razem odkrywa przed nami coś nowego. Z roku na rok jedziemy tam z pewną świadomością, doświadczeniami i przeżyciami i wracamy bogatsi o wiedzę i refleksje. Krzyżowa daje nam – uczniom, nastolatkom  szukającym siebie w tym wielkim świecie – możliwość rozwoju, kształcenia swoich osobowości i styczność z sytuacjami, których nie doświadczylibyśmy w normlanych okolicznościach. Spotkanie się z młodzieżą z innego kraju, obcowanie z nimi w naturalnych, codziennych sytuacjach daje niesamowitą satysfakcję  z siebie samych.

Aleksandra Pelczar III GB

IMG_0044

W Krzyżowej zawsze poznajemy nowych ludzi – ciekawych świata, również naszego. Podczas wycieczek, które odbyły się w czasie naszej wymiany, okazało się, że Niemcy są bardzo zainteresowani polską historią, językiem i kulturą. Podczas wspólnych warsztatów uczyliśmy ich pojedynczych słów i zwrotów, co szło im raz lepiej, raz gorzej. Według mnie, jednym z ważnych aspektów naszego spotkania było wzajemne poznanie naszych narodów i ich wspólnej historii.

Marianna Palacz III GB

IMG_0031