W kwietniu już od  4 lat organizujemy w naszej szkole Szkolne Dni Zdrowia i Profilaktyki, by zachęcić uczniów do zastanowienia się, czy ich styl życia  wspiera zdrowie. Tegoroczne hasło zaproponowane przez WHO na Światowy Dzień Zdrowia   „Pokonaj cukrzycę”  koncentrowało nas na aktywności ruchowej  oraz zmianie stylu odżywiania. Gościliśmy pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej p. Marię Pisklewicz i p. Joannę Zarzycką Żyłę z warsztatami dot. profilaktyki zaburzeń odżywiania. Odbyły się:  pokaz Klubu Karate Kyokushinkai , który zorganizował prof. Tomasz Kuberacki, zajęcia Zumby, zorganizowane przez prof. Katarzynę Sznerch,  zajęcia z trenerem personalnym, zorganizowane przez prof. Przemysława Kamińskiego  , degustacja soków warzywno – owocowych przygotowana przez uczniów pod opieką prof. Violetty Kruczkowskiej pod hasłem „Naturalna słodycz- zdrowe soki”. Odwiedzili nas pracownicy Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej , którzy dokonywali pomiarów ciśnienia oraz tlenku wegla w wydychanym powietrzu, a  p. Grażyna Chaszczewska Wojtas poprowadziła warsztaty HIV/AIDS w klasach drugich gimnazjum (2gb, 2 gc).

Ważnym działaniem było wzięcie udziału przez trzecioklasistów  LO w zajęciach prowadzonych przez p. Natalię Kozdrowiecką z Regionalnego Centrum Krwiodawastwa i Krwiolecznictwa zachęcających do darowania najcenniejszego leku – krwi.

Nowym działaniem wykonanym wspólnie z naszymi partnerami z Niemiec był happening na Nowym Mieście zachęcający do zrezygnowania ze słodzenia potraw.

W ostatnim dniu Szkolnych Dni Zdrowia i Profilaktyki dwie grupy z klasy II GA i II GC zaprezentowały swoje projekty gimnazjalne o tematyce profilaktycznej. Klasa II GA  uwrażliwiała, jak łatwo przekroczyć granice dbania o swoją wagę i znaleźć się po stronie zaburzenia odżywiania. Klasa II GC w spektaklu         ” Sprawa wygląda następująco” , do którego scenariusz napisała Weronika Zapart (II GC) pokazała mechanizmy rządzące rodziną z problemem alkoholowym. Zimne dni kończące kwiecień i rozpoczynające maj nie pozwoliły na przeprowadzenie planowanego biegu w ramach „Biegaj z jedynką”, który w tym roku miał być biegiem z pomarańczą, nadrobimy to w ciepłe słoneczne dni, a na pewno w następnym roku szkolnym.

Zaproszonym gościom, z którymi w te dni wspólnie uczyliśmy się innego spojrzenia na nasze codzienne wybory związane ze zdrowiem SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.