Wczoraj, w auli I LO im. Marty Gąsiorowskiej odbyła się piękna lekcja historii podczas której świadkowie wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku w Wałbrzychu opowiedzieli młodzieży wałbrzyskich szkół o okolicznościach wprowadzenia stanu wojennego, prof. dr hab. Włodzimierz Suleja wygłosił wykład, zaś młodzież I LO przygotowała wzruszające wspomnienie słowno-muzyczno-filmowe o Pani Profesor Marcie Gąsiorowskiej, polonistce I LO i Legendzie Solidarności.

W tej niecodziennej lekcji historii uczestniczyli: Prezydent Miasta Wałbrzycha dr Roman Szełemej oraz Wiceprezydent Zygmunt Nowaczyk, Ordynariusz Świdnicki Bp Ignacy Dec, byli dyrektorzy szkoły – Halina Pankanin, Janusz Gąsiorowski i Konrad Derwich, a także działacze wałbrzyskiej Solidarności w roku 1981 – Jerzy Langer i Ryszard Mocek.

Wspomnienie o Marcie Gąsiorowskiej: uwielbiana przez młodzież, ceniona przez grono pedagogiczne, odważna założycielka szkolnego kabaretu „Łza”i nieugięta działaczka solidarności. W  sierpniu 1980 roku wraz z całą szkołą oficjalnie poparła strajk wałbrzyskich górników. We wrześniu współtworzyła już w szkole struktury Solidarności. Broniła represjonowanych.

Po 13 grudnia ze szkoły zwolniono kilkunastu nauczycieli, zaś Martę Gąsiorowską internowano do ośrodka w Gołdapi, skąd wyszła dopiero 23 lipca 1982 roku. Po odzyskaniu wolności Marta Gąsiorowska otrzymała skierowanie do pracy w Szkole Podstawowej nr 19 ale korzystała ze zwolnienia lekarskiego wciąż licząc na możliwość powrotu do ukochanego I Liceum. Stało się to możliwe dopiero w 1989 roku. Zmarła 12 VI 2001 w Wałbrzychu.

 

marta_gasiorowska