Nasza szkoła otrzymała w tym roku kalendarzowym dotację celową (15 000 zł) na zakup do biblioteki szkolnej książek, które chętnie czytają  uczniowie (nie lektury i nie podręczniki). Zapraszamy Was i Waszych Rodziców do zgłaszania swoich propozycji książek, które chcielibyście przeczytać i które powinny według Was znaleźć się w bibliotece.

Jeśli masz propozycję – przyjdź do biblioteki szkolnej, napisz na kartce tytuł, autora i wrzuć kartkę do skrzynki. Rodziców prosimy o to samo za pośrednictwem dziennika elektronicznego. Tak utworzymy listę zakupów.

Choć wielu dziś narzeka, że dzisiejsza młodzież nie czyta, my wiemy, że wielu z Was chętnie sięga po literaturę. Znany reportażysta Ryszard Kapuściński, co prawda dotyczyło zawodu dziennikarza, mawiał: „dużo czytaj – na jedną stronę swojego tekstu musisz przeczytać sto stron tego, co napisali na ten temat inni”. To dobra maksyma, kiedy chcemy wyrobić sobie własny pogląd na jakiś temat, kiedy chcemy napisać dobrą pracę. Zatem precz  IGNORANCJI –  ZAGRZEWAJMY SIĘ DO CZYTANIA !!!

Będziemy inicjować szereg działań związanych z realizacją Narodowego Programu Czytelnictwa, którego celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa wśród młodzieży, a także zakup książek do biblioteki szkolnej zgodnie z oczekiwaniami naszych czytelników. Będziemy o nich informować na bieżąco.

Liczymy na Was i Waszych Rodziców. Niech wszyscy uczniowie razem z nauczycielami aktywnie włączą się w realizację kolejnych przedsięwzięć.

W tym roku zamierzamy uczestniczyć w drugiej edycji ogólnopolskiej akcji Jak nie czytam, jak czytam. Akcja masowego czytania.

1 czerwca o 10.00 uczniowie z całej Polski zbiorą się w swoich szkołach lub poza nimi i będą wspólnie czytać — każdy to, na co ma ochotę. Przy organizacyjnej pomocy bibliotek stworzą niespotykaną dotąd ogólnopolską akcję, ustanawiając rekord czytania w jednym momencie.

Akcja skierowana jest przede wszystkim do uczniów, ale udział mogą wziąć wszyscy zainteresowani. Inicjatorem przedsięwzięcia jest miesięcznik „Biblioteka w Szkole”.

Do tej pory braliśmy udział w działaniach czytelniczych:

Klub miłośników książki

O ponad roku w naszej szkole działa klub miłośników książek „Spotkania z dobrą książką”, założony przez prof. Annę Luch. Ich celem jest popularyzacja czytelnictwa. Chętni uczniowie przychodzą na spotkania, aby porozmawiać o swoich ulubionych książkach, podzielić się swoimi wrażeniami po lekturze, zachęcić kolegów do przeczytania ciekawych powieści. Przy okazji udowadniają, że zalety czytania książek są ogromne – rozbudzają wyobraźnię, poszerzają wiedzę i słownictwo, ale są przede wszystkim świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Atmosfera spotkań sprzyja przy okazji rozmów o książkach rozważaniom o życiu i aktualnych problemach społecznych.

Zapraszamy na „Spotkania z dobrą książką”, które odbywają się  co dwa tygodnie w poniedziałki po 7 godzinie lekcyjnej w klubie „za kratami”. 

Narodowe Czytanie „Quo vadis” w Zespole Szkół nr 1

3 września 2016 roku w ponad 2200 miejscach w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. W Ogrodzie Saskim w Warszawie fragmenty lektury przeczytała Para Prezydencka, czytano powieść w Senacie, szkołach i kościołach.

W naszej szkole uczniowie klas 1ga i 3gb również włączyli się do tej akcji i w czasie lekcji języka polskiego z prof. Anną Luch czytali fragmenty „Quo vadis”.

Tegoroczna edycja nawiązuje do Roku Henryka Sienkiewicza, bowiem w 2016 r. przypada 170 rocznica urodzin i 100 rocznica śmierci pisarza. Anna Luch

1 LO w Wałbrzychu Czyta 

10 czerwca 2016 r. o 10:00 młodzież naszej szkoły włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Wałbrzych Czyta”. Około dwustu uczniów, nauczycieli i bibliotekarzy, w tym klasa 3ga razem z prof. Anną Luch, odczytało na Rynku fragmenty swoich ulubionych książek, a następnie zgromadzeni na Rynku odmieniali przez osoby czasownik „czytać” i na koniec „Wałbrzych czyta!”.

Uczestnicy wydarzenia przynieśli wiele ciekawych transparentów z chwytliwymi hasłami m.in. „Dawniej czytała mi Mama, teraz czytam sama”, „Kto czyta książki ten żyje podwójnie”, czy „500+ na książki” – autorstwo naszych uczniów.

Cieszymy się bardzo, że braliśmy udział w tej akcji , bo  nasi uczniowie chętnie czytają książki.  Anna Luch