Obchody Święta Niepodległości uczciliśmy refleksją na temat wolności do jakiej skłonił nas spektakl „5 złotych polskich” autorstwa naszej uczennicy z klasy 1 myp w liceum, Olgi Pyki, która postawiła nas  10 listopada przed tablicą i zmusiła do myślenia  o sprawach  bardzo trudnych, ale ważnych dla nas, którzy żyjemy tu i teraz, 99 lat po odzyskaniu niepodległości. Serdecznie gratulujemy Oldze oraz Wszystkim Twórcom i Aktorom spektaklu oraz dziękujemy za odważną lekcję myślenia krytycznego.

Słowo od Reżyserki spektaklu: Pani Prof. Magdaleny Ilnickiej-Janczak

Podczas spektaklu nastąpiło spotkanie  z  wolnością  wolnością , której świetność się kończy, ustępując miejsca kompletnemu paradoksowi – otóż wolność sam a w sobie jest zniewolona, skończona, słabnie. Autorka mówi nam, że niewola jest łatwiejsza. Z kolei wolność zawsze boli – czy się ją posiada, czy nie. Ci, których stała się udziałem, muszą z niej korzystać i korzystają, staje się wygodnym parawanem, tłumaczy wszystko, wszystko usprawiedliwia.  Chociaż nie zastanawiamy się nad tym, wolność gaśnie w wyniku naszego oswojenia się z nią. Staje się ona przyzwyczajeniem, nie doceniamy jej.  Autorka pokazuje, że  to właśnie człowiek zniewolony zaczyna odczuwać  potrzebę wolności. Wolność  Olgi to nie jest „coś”. To raczej „brak czegoś”, czy może stopniowe zanikanie wolności, słabnięcie jej.

Sztuka staje się  głosem młodego pokolenia, które zdaje się mówić , że dostrzega przedmiotowe traktowanie wolności, że wolność to nie możność robienia, czego się tylko zapragnie, że nie jest ona przywilejem danym na zawsze, a obowiązkiem wobec drugiego człowieka i miejsca , w którym żyjemy.

Raz jeszcze serdecznie gratulujemy Wszystkim Twórcom i Aktorom!

Scenariusz: Olga Pyka

Reżyseria: Prof. Magdalena Ilnicka-Janczak

Oprawa muzyczna:  Prof. Anna Walendzik i Prof. Marcin Olkowski

Film z  przedstawienia: Bartosz Słomowicz

 

Aktorzy:

Olga Pyka

Aleksandra Maź

Filip Świderski ( muzyka, śpiew)

Filip Stachowiak

Gabriela Urbankiewicz

Jakub Borcoń

Barbara Puławska

Antoni Konarski

Delia Boni

Jakub Piwowarczyk

Miłosz Łysoń

Śpiewający:

Iga Domowicz

Julia Juzków

Wojciech Fryszer

Natalia Gajek

Julia Kirklewska

Obsługa techniczna:

Alicja Topolewska

Mateusz Mazurek

Jakub Charążka

Zespół muzyczny:

gitara elektryczna: Pan Wicedyrektor Marcin Olkowski

gitara klasyczna: Julia Juzków

gitara elektryczna: Adam Wychowałek

perkusja: Judyta Juszczak (absolwentka)

fortepian: Filip Świderski

 

 

Zdjęcia I LO na Luzie: