W ramach XV Dni Młodego Teatru nasi licealiści wystawili autorski spektakl „Dolina Issy”, który jest próbą zmierzenia się z zachwycającym, klimatycznym, choć trudnym tekstem Czesława Miłosza o tym samym tytule. W sztuce wystąpili: Magdalena Małowska, Izabella Jastrzębska, Barbara Miziołek, Hubert Wasilewicz, Patryk Lech i Robert Mocek. Obsługą techniczną zajął się Bartosz Słomowicz. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

W sztuce pojawia się pięć postaci z powieści oraz narrator, stwórca-artysta, stwórca-rzemieślnik. Drogi życia bohaterów przecinają się i tworzą mikrowszechświat, krążący wokół Tomasza – młodego chłopca, dziecka, które zaczyna poznawać i rozumieć otaczającą go rzeczywistość.

W spektaklu scenografia została ograniczona do absolutnego minimum, brak także charakteryzacji i muzyki. Ważną rolę gra tutaj światło. Wszystko, co dzieje się na scenie, wychodzi z aktorów i jest swego rodzaju nawiązaniem do teatru formy i teatru tańca. Czas jest nieokreślony, do głosu dochodzą afabularność i anachronizm.

„Mieliśmy nadzieję stworzyć coś, co chociaż w części oddałoby uczucia i ciężar świata i postawiło nas na równi z Tomaszem, nierozumiejących, widzących jedynie strzępki jakiejś większej układanki,” tłumaczy Magdalena Małowska – reżyserka i aktorka, uczennica klasy I MYP.

Zdjęcie: Oskar Orfin