Wczoraj, 11 stycznia 2019 r., uczestniczyliśmy w historycznym wydarzeniu jakim było podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy Wałbrzychem a Regionem Cape Breton w Kanadzie.  Nasze miasto i Cape Breton mają podobną przemysłową historię, dziedzictwo kulturowe i związane z nim doświadczenia.  Umowa o partnerstwie stwarza możliwość bardzo udanej współpracy w wielu dziedzinach, w tym również w dziedzinie edukacji, z czego cieszymy się bardzo jako Szkoła IB i wiążemy duże nadzieje.

Wspólnie z uczniami I LO: Julią Kirklewską (3 BL) oraz Julią Jagodzińską, Mają Krzyżańską i Maksymilianem Ormianinem (II DP) miałam okazję wziąć udział w tym historycznym wydarzeniu. Po uroczystych przemówieniach Mera Cecila Clarke’a oraz Prezydenta Miasta Wałbrzycha dr Romana Szełemeja, a także po uroczystych przemówieniach zaproszonych Gości, treść umowy partnerskiej przeczytali kolejno uczniowie wałbrzyskich liceów (z I LO była to Julia Kirklewska), a także uczniowie z Cape Breton Memorial High School. Później była część nieoficjalna i oczywiście uroczyste krojenie tortów przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Prowadzący spotkanie po stronie kanadyjskiej – Prof. Tom Urbaniak – powiedział: „Obie gminy są postindustrialne, mają podobną liczbę ludności, obie wykonują twórcze prace w kwestiach rewitalizacji dzielnic oraz mają dziedzictwo górnictwa węglowego”. Zarówno Prof. Tom Urbaniak (który jest też członkiem Instytutu Badań Kanadyjsko-Polskich) jak i Mer Cecil Clarke zauważyli wiele możliwości owocnej współpracy.

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem ciepła i otwartości naszych kanadyjskich Partnerów w Cape Breton i jako Światowa Szkoła IB też liczymy na współpracę zarówno z Cape Breton University jak i szkołami średnimi. Cieszymy się też z kolejnych, już zapowiedzianych spotkań telekonferencyjnych.

O ceremonii podpisania umowy o partnerstwie napisała już strona kanadyjska:

https://www.cbc.ca/news/canada/nova-scotia/cbrm-links-with-a-city-in-poland-1.4975041 

Photo. Yvonne Leblanc-Smith · CBC News · 

CBRM Mayor Cecil Clarke and Whitney Pier delegation with the document affirming a twinning arrangement with Walbrzych, Poland.

Fot. Beata Urbaniak (Uczestniczki spotkania: Julia Kirklewska, Julia Jagodzińska, Maja Krzyżańska)

Warto przy tej okazji podkreślić, że Region Cape Breton znajdujący się na przepięknej wyspie  Cape Breton na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Ameryki Północnej, zamieszkuje ok. 147 tys. mieszkańców. Jest on malowniczą częścią prowincji Nowa Szkocja znaną m.in. z twórczości Lucy Maud Montgomery.

Beata Urbaniak