23 października uczniowie klasy 1 Pre DP zorganizowali happening, żeby zwrócić uwagę mieszkańców Wałbrzycha na problem zanieczyszczania naszej planety. Relację przygotowała Ola Sobczak:

„23 października 2019 roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Wałbrzychu, a dokładniej – klasy 1pre-DP zorganizowali happening. Cała akcja miała na celu pokazanie mieszkańcom naszego miasta, w jak złej sytuacji znajdujemy się jako mieszkańcy Ziemi. Ostatnio mocno nagłaśnia się problem globalnego ocieplenia, które – jak wiadomo – jest dużym zagrożeniem. Tym, o co powinniśmy martwić się najbardziej jest fakt, że to MY jesteśmy jego przyczyną. Jednym z większych problemów jest nadprodukcja plastiku oraz brak odpowiedniej segregacji. Niestety, często mamy okazję zobaczyć (nielegalne i nieoficjalne, oczywiście) „wysypiska” śmieci. Są to oceany, lasy. Stanowią one duże zagrożenie dla zwierząt, ale na dłuższą metę – także dla nas.

 Happening polegał na symbolicznym przekazaniu naszym widzom realiów „oczyszczania środowiska”. Pokazaliśmy starsze pokolenie, które nie zwraca uwagi na stan środowiska. W pogoni za pieniędzmi, „rzucanymi” przez wielkie firmy, partie polityczne itp. (symbolizowane przez dwie businesswomen), ludzie ci gubili śmieci zalegające im w workach. Ma to na celu pokazać właśnie lekceważące podejście, polegające na tym, że powyższa grupa społeczna nie przejmuje się tym, co będzie za X lat z powodu swojego wieku i świadomości, że pewnie nie zdążą odczuć skutków swoich czynów.

Zombie symbolizowały nowe pokolenie (w domyśle – Generacja Y i Z), które z kolei realnie przejmuje się tym, co stanie się za kilka, kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat z nami oraz naszą planetą. Zajęli się zbieraniem śmieci, które upuściło starsze pokolenie. Tym razem – na dobre.

Następnie odbywał się pochód, w którym oprócz wyżej wymienionych, uczestniczyli uczniowie z plakatami, zachęcającymi do dbania o środowisko oraz osoby, niosące trumnę, w której (w domyśle) „pochowaliśmy” Ziemię.

Reakcje ludzi, obserwujących akcję były różne. Udało nam się zwrócić uwagę mieszkańców Wałbrzycha. Byliśmy nagrywani, fotografowani. Otrzymaliśmy wiele pokrzepiających słów, na przykład: „Jesteście wielcy”, ale nie wszyscy odebrali nas pozytywnie. Znaleźli się ludzie, którzy w obraźliwy sposób wyrazili swoją opinię na temat tego, że robimy widowisko.

Cały happening uważamy za udany. Nie każdy musi nas rozumieć oraz nie każdy musi wspierać nasze działania. Jeżeli naszą akcją zmusiliśmy kogoś, chociaż jedną osobę, do refleksji na temat tego, co się dzieje bądź sprawiło to, że dana osoba zaczęła zwracać uwagę na sprawy ekologiczne – już jest to sukces.

Ola Sobczak kl. 1 Pre DP”