Grupa teatralna uczniów i absolwentów I LO „Czy to już” przedstawiła nam dzisiaj „Dolinę Issy” Czesława Miłosza. Spektakl wyreżyserowała Magdalena Małowska – uczennica klasy 3 DP (z maturą międzynarodową). Aktorzy: Magdalena Małowska, Barbara Tarnówka-Bałabuch, Róża Gregorczyk, Patryk Lech, Robert Mocek i Hubert Wasilewicz wprowadzili nas w nastrój zadumy i refleksji filozoficznej nad zagadkowością bytu i grozą wszechobecnej i nieuchronnej śmierci. Gratulujemy wspaniałego występu i dziękujemy!

Nikt nie żyje sam: rozmawia z tymi, co przeminęli, ich życie w niego się wciela, wstępuje po stopniach i zwiedza idąc ich śladem zakątki domu historii. Z ich nadziei i przegranej, ze znaków, jakie po nich zostały, choćby to była jedna litera wykuta w kamieniu, rodzi się spokój i powściągliwość w wypowiadaniu sądu o sobie. Dane jest wielkie szczęście tym, co umieją je zdobyć. Nigdy i nigdzie nie czują się bezdomni, wspiera ich pamięć o wszystkich dążących jak oni do nieosiągalnego celu.” Czesław Miłosz, „Dolina Issy”

„(…) że ludzie żyją odnosząc się obojętnie do tego co najważniejsze, powinno nas zasmucać – nie wiadomo, czym właściwie wypełniają swoje życie. Pewnie się nudzą.” Czesław Miłosz, „Dolina Issy”