19 maja 2022 r., po dwóch latach przerwy z powodu pandemii, odbyła się uroczysta Gala Laureatów Konkursów Disce Puer, Mały Poliglota i Moja Mała Ojczyzna. Gala miała szczególną oprawę artystyczną: były wspaniałe obrazy autorstwa uczniów I LO, projekcja krótkiego filmu przedstawiającego tworzenie obrazów, występy wokalne i oraz prezentacja i wystawa Projektów Personalnych MYP.

W Konkursie DISCE PUER w I etapie wzięło udział 247 uczestników z 25 szkół, do części ustnej zakwalifikowało się 16 uczestników. Laureatami zostali:

 1. Michał Dejewski z ZSP 7 w Wałbrzychu
 2. Amelia Ubowska z ZSP 7 w Wałbrzychu
 3. Natalia Elias z PSP 28 w Wałbrzychu

Wyniki klasyfikacji drużynowej:

 1. PSP 26 Wałbrzych
 2. ZSP 7 Wałbrzych
 3. PSP 28 Wałbrzych

W Konkursie Mały Poliglota wzięły udział 22 szkoły z regionu wałbrzyskiego: Wałbrzych, Świdnica, Świebodzice, Szczawno-Zdrój, Czarny Bór, Mieroszów, Boguszów-Gorce, Stare Bogaczowice, Stanowice, Kłodzko, Bielawa. W etapie szkolnym wzięło udział 266 uczniów, z tej grupy do II etapu zakwalifikowano 70 uczniów. Do finału po II etapie zakwalifikowano 14 uczniów, którzy uzyskali w tym etapie co najmniej 60 punktów. Po III etapie finałowym wyłoniono 4 laureatów – dwoje uczniów uzyskało identyczną ilość punktów, stąd są dwa miejsca ex quo, trzech finalistów wyróżnionych oraz 7 finalistów.

 1. Oliwier Wojtaszek-Podgajny – PSP 2 Wałbrzych i Hanna Krzan – PSP 2 Świebodzice
 2. Franciszek Sobczak – PSP 28 Wałbrzych
 3. Jagoda Adamska PSP 6 Wałbrzych

W Konkursie Moja Mała Ojczyzna organizowanym przez I LO wraz ze Stowarzyszeniem Niemiecko-Polskich Prawników Wałbrzych-Marburg wzięło udział 18 uczniów.

 1. Kacper Gawron – I LO Wałbrzych 3 DP4
 2. Julia Grabowska – I LO Wałbrzych 1 a
 3. Aleksandra Antonowicz – I LO Wałbrzych 1 pre-DP

Kacper i Julia otrzymali Nagrodę Główną – wyjazd na staż prawniczy w Niemczech.

W kategorii szkół podstawowych triumfowali uczniowie PSP 15 w Wałbrzychu:

 1. Bartosz Wasielewski
 2. Magdalena Wyrzykowska
 3. Krystian Żyłuk.

Serdecznie gratulujemy wszystkim Laureatom oraz Finalistom oraz ich Opiekunom.