24.05.2024 w Hoyerswerdzie (Niemcy) grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w ceremonii wręczenia nagród w międzynarodowym konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Pamięć i Spotkanie w Saksonii.

W konkursie organizowanym przez to stowarzyszenie wzięliśmy udział już po raz czwarty.

Tematem tegorocznej edycji było „Sumienie i ruch oporu w Polsce, Niemczech i Czechach”. Uczniowie przygotowali film dokumentalny „Wspólnie dla przyszłości” („Gemeinsam für die Zukunft”) przedstawiający ruch oporu w czasie II wojny światowej – działalność Kręgu z Krzyżowej/Kreisauer Kreis oraz naszej wielkiej Solidarności w I LO w Wałbrzychu w latach 1980/81.

Pomysł pokazania ruchu oporu w Krzyżowej zrodził się na podstawie 15-letniej tradycji wymiany ze szkołą Rhabanus- Maurus – Gymnasium w Bawarii, w czasie której młodzież poznawała historię ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Dzięki bogatej historii

naszej szkoły zainteresował nas również ruchu oporu w Polsce.

W filmie wykorzystaliśmy wspomnienia świadków. O ruchu oporu w szkole opowiedzieli – Pani Dyrektor Oksana Citak i Pan Profesor Roman Kuliniak.

W projekcie udział wzięli: Julia Dobrowolska (IIIC), Kornelia Ejsmont (IV DP), Bartosz Krzesiński (II B), Bartosz Smusz (III A) i Julia Stanaszek (I B).

Film powstał pod kierownictwem Pani Prof. Iwony Rudnickiej. Nad techniczną stroną czuwał Pan Prof. Rafał Wójcik.

Zbieranie materiałów i praca nad filmem były niesłychanie ciekawym doświadczeniem.

Bardzo nas ucieszyło ,że nasza praca została doceniona i nasz film okazał się najlepszy, choć konkurencja była spora.

W konkursie udział wzięło ponad 300 uczniów z Niemiec i Polski. Film zdobył I nagrodę, a oceniało go jury w składzie: Olivier Schenk- szef Kancelarii Stanu i minister Stanu ds. Federalnych i Mediów, dr Jens Baumann – przedstawiciel do spraw przesiedleńców i repatriantów w Wolnym Kraju Saksonia oraz Frank Hirche- przewodniczący Stowarzyszenia Pokazaliśmy historię widzianą oczyma młodego człowieka , a wydarzenia z przeszłości, wybory , jakich dokonywali ludzie, pokazały ,jak ważna jest odpowiedzialność za podejmowane decyzje. Gratulujemy wszystkim twórcom tego niezwykłego sukcesu na skalę międzynarodową ,w następnym roku czekamy na Oskara.

Tekst: Iwona Rudnicka, Wojciech Chudziński, Magdalena Ilnicka – Janczak

Zdjęcia: Iwona Rudnicka