Czy wiecie, że rodzina Toyota najpierw zajmowała się produkcją krosen i przemysłem włókienniczym? Czy to możliwe, że hybrydowy  Prius produkowany jest od niemal ćwierćwiecza ? Co jest Świętym Graalem motoryzacji ? Po co fabryka zatrudniająca 3200 osób zajmuje się zbieraniem deszczówki?

Pierwsza C  w ramach pierwszej z wizyt studyjnych w wałbrzyskiej fabryce Toyota  (TMMP)dowiedziała się, że firma Toyota zaczynała od wymyślenia automatycznych krosen,  a obecnie produkuje części do aut napędzanych wodorem sprzedawanych na całym świecie. Świętym Graalem w motoryzacji są obecnie samochody autonomiczne,  niewymagające kierowcy, skomunikowane ze sobą i  służbami ratunkowymi. Takie auta w ultra nowoczesnym mieście przyszłości można zobaczyć w nowopowstającym mieście przyszłości, pod górą Fudżi w Japonii. Mieliśmy okazję zobaczyć makietę tego miasta , które tworzy firma Toyota ( Woven City)

Fabryka zmierza do osiągniecia zero emisyjności, którą ma zamiar osiągnąć już 2040 roku, co oznacza recyklingowanie 100 procent odpadów produkowanych w fabryce, ograniczenie produkcji odpadów przez fabrykę i pracowników, korzystanie z zielonej energii, zmniejszanie śladu węglowego do zera. Rozmawialiśmy także o kompetencjach przyszłość,  którymi będę digitalizacja i automatyzacja, co wiąże się z  ograniczeniem naszej, ludzkiej aktywności. Dlatego pracownicy Toyoty przekonywali młodzież jak ważny jest ruch i zdrowe odżywianie w kontekście nowych czasów, w których aktywność fizyczna będzie tylko naszym wyborem a nie koniecznością. 

Ludzie z Toyoty przekonują,  że każdy z nas może dbać o środowisko, np. nadając rzeczom czy ubraniom nowe życia tj. kupując ubrania w lumpeksach bądź przekazując sobie  ubrania czy rzeczy, których nie potrzebujemy; korzystając z toreb i butelek wielorazowego użytku. 

Ludzie w TMMP dbają o ekologię nie lekceważąc małych kroków. Zbierają deszczówkę, którą fabryka używa w sanitariatach i  

Nasi uczniowie mieli niepowtarzalną okazję zobaczenia hali produkcyjnej, gdzie dowiedzieli się jak  w ramach „kaizen” ( ulepszeń ) można oszczędzać energię  i jak działa zakładowa oczyszczalnia ścieków. Poznaliśmy rozległe tereny zielone na terenie fabryki, na których można spotkać sarny, zające.  Pracownicy sklasyfikowali istniejące gatunki fauny i flory  a obecnie walczą z nawłocią kanadyjską, która jest rośliną inwazyjną tzn., że pokonuje inne gatunki, panosząc się na toyotowskich łąkach. A  ważna jest bioróżnorodność!  Były też konkursy i eko poczęstunek. Takie lekcje ekologii to my lubimy!!!

Tekst i zdjęcia: Aldona Ziółkowska- Bielewicz