„Gość-inność” to nazwa projektu finansowanego przez Komisję Europejską, w ramach którego wrocławski Teatr Układ Formalny przygotował spektakl dla młodzieży, pt. „Cicho”. 25 września br. obejrzeli go w auli I LO nasi licealiści. Bardzo pozytywne opinie jakie zebraliśmy od naszej młodzieży zaraz po spektaklu oraz towarzyszących mu warsztatach świadczą o potrzebie poruszania z uczniami istotnych tematów, jak m.in. pojawienie się „innego”, a także potrzebie dyskutowania z młodymi ludźmi na temat akceptacji, otwartości i szacunku dla drugiego człowieka.

Spektakl powstał na podstawie dramatu Magdaleny Drab „Lekcja/Temat/Igor”. Losy głównego bohatera inspirowane są historiami żyjących we Wrocławiu przedstawicieli mniejszości ukraińskiej.

Tematem spektaklu jest pojawienie się „innego”, nastoletniego chłopca z Ukrainy, w polskiej klasie. Ihor/Igor nie jest podekscytowany pierwszym dniem w polskiej szkole. Snuje tysiące mrocznych scenariuszy, boi się braku akceptacji. Dlaczego? Przecież to, co najgorsze, już teoretycznie za nim.

Sytuacja klasy późnych lat szkoły podstawowej/gimnazjalnej – społeczności zamkniętej, o ustalonej hierarchii, zmienia się pod wpływem pojawienia się ciała obcego. W przypadku młodego człowieka narodowości ukraińskiej mamy do czynienia jeszcze z dodatkowym bagażem kulturowym i historycznym – często znanym młodzieży szczątkowo, który wywołuje reakcje wykraczające poza mechanizmy psychologii grupy.

Serdeczne podziękowania dla Teatru Układ Formalny.