Język hiszpański z roku na rok cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród uczniów 1 Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Ignacego Paderewskiego w Wałbrzychu . Zapewne nie tylko język, ale również kultura krajów hiszpańskojęzycznych, sprawiają, że nasi uczniowie chcą się uczyć tego pięknego języka. Jak wiemy, nauka języka, szczególnie takiego, którego nie słyszymy na co dzień, to duży, wymagający systematyczności wysiłek. 

Panie profesor Małgorzata Iwanek i Kinga Rejman postanowiły zaangażować swoich uczniów i zorganizować “Dzień języka hiszpańskiego”, aby pokazać, że język to dużo więcej niż wkuwanie słówek i reguł gramatycznych. 

17 kwietnia to Święto języka hiszpańskiego w naszej Szkole. Już w czwartek 13.04 w szkole pojawiły się piękne plakaty informujące nas o tym wydarzeniu. Uczniowie uczący się języka hiszpańskiego wzięli udział w zabawie i reprezentanci poszczególnych klas mieli okazję testować swoją wiedzę o języku, kulturze, sztuce, architekturze, geografii i sporcie krajów hiszpańskojęzycznych w Quizie obejmującym różnorodne zagadnienia. Nie mogło oczywiście zabraknąć łamańców językowych, które w języku hiszpańskim są prawdziwą gimnastyką dla języka. Uczniowie z paniami profesor, poprzebierali się w rozmaite stroje i przygotowali potrawy charakterystyczne dla krajów hiszpańskojęzycznych. Kulminacyjną konkurencją była nauka tańca. Nasze dwie uczennice Maja Gąszczak i Pola Marek przygotowały układ taneczny, który każda z grup musiała powtórzyć, a nasze tancerki, tym razem jako jury, oceniły wykonanie. Dziewczynom serdecznie dziękujemy za przygotowanie, pokazanie i nauczenie nas tego układu w rytmach latino. Całej zabawie towarzyszyła muzyka, a sala została obwieszona flagami krajów hiszpańskojęzycznych i plakatami wykonanymi przez 3 klasy, aby uczniowie mogli wczuć się w klimat . Na koniec wszyscy obecni mogli potańczyć przy muzyce w rytmach latino. 

Wszystkim zaangażowanym uczniom dziękujemy za wkład w przygotowanie tej imprezy i wzięcie w niej udziału.

Bawiliśmy się świetnie! ¡Viva la lengua española!

Tekst: Kinga Rejman

Zjęcia: Jacek Pawlik