Kiedy nie było żadnej nadziei, niespełna tysiąc żydowskich bojowników w heroicznym zrywie powstało przeciwko nazistom. W 80.rocznicę tego wydarzenia, Powstania w Getcie Warszawskim, z inicjatywy Pani Dyrektor Oksany Citak odbyła się w naszej szkole uroczystość upamiętniająca to tragiczne wydarzenie. Zaproszeni goście, między innymi Prezydent Miasta Wałbrzycha dr Roman Szełemej, pani senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, posłanka na Sejm RP pani Katarzyna Mrzygłocka, radna Rady Miasta Wałbrzycha pani Małgorzata Wiłkomirska, Starszy Wizytator pan Mariusz Kałwak, dyrektor III LO pani Joanna Dominiak, wicedyrektor IV LO pani Agnieszka Wyszowska wysłuchali wykładu doktora politologii Uniwersytetu Wrocławskiego pana Michała Kusia na temat niebezpieczeństw propagandy. Następnie nasi uczniowie, którzy kolejny rok z rzędu uczestniczyli w polsko-niemiecko-francuskim projekcie pt. „Auschwitz-Birkenau – zobaczyć na własne oczy”, podzielili się swoimi refleksjami wynikającymi z poznanych historii ludzi – więźniów obozu koncentracyjnego.

Kolejnym punktem wydarzenia było widowisko oparte na tekstach Z. Nałkowskiej i W. Szlengla, poety getta. Przedstawienie pod tytułem „Bezczelne okno” wiązało się z myślą przewodnią całej uroczystości. Pokazywało świat, jaki malował Marc Chagall, świat dawnej kultury żydowskiej, tragicznie zniszczony przez nazistów  i przez kolejne trudne wypadki dziejowe. 

Holokaustu nie da się wyjaśnić, ale nie można już nigdy do czego takiego dopuścić. Nie bądźmy obojętni. Bądźmy odpowiedzialni  za słowa, odporni na propagandę, nie dajmy zakazić się uprzedzeniami, bo to one właśnie zabijają w nas człowieczeństwo.