Grupa teatralna prowadzona przez prof. Sylwię Aftykę – Łodę wzięła udział w Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów „Wolność”, który organizuje Muzeum Powstania Warszawskiego. W dniach od 22.04 do 26.04.2024 roku uczniowie z opiekunami byli w Warszawie ze spektaklem „63 dni nadziei”. Do finału festiwalu zostało zaproszonych 6 spektakli, które zostały wybrane spośród 47 zgłoszonych na festiwal. W trakcie festiwalu, poza pokazami konkursowymi spektakli, uczestnicy brali udział w różnego typu zajęciach kształcących umiejętności aktorskie. Nasi uczniowie w trakcie warsztatów aktorskich z reżyserem ok. 50 sztuk teatralnych – Michałem Zadarą uczyli się, na czym polega praca zespołowa na scenie, w jaki sposób aktorzy współpracują ze sobą oraz przygotowali krótki fragment II części „Dziadów” A. Mickiewicza. Na warsztatach wokalnych doświadczyli, jak ważna jest wiedza na temat własnej anatomii i fizjologii oraz jej zastosowanie, po to by wydobyć „ciekawy” dla odbiorcy głos – warsztaty prowadziła trenerka wokalna Magdalena Trzcionkowska. W trakcie warsztatów ruchowych, prowadzonych przez Dawida Żakowskiego – reżysera, performera i pedagoga teatralnego, uczestnicy doświadczyli kontaktu z własnym ciałem, z ruchem, z energią jaką to ciało daje.

Pierwszego dnia organizatorzy zaproponowali ok. 100 uczestnikom festiwalu 'wielką integrację” poprowadzoną przez choreografów, tancerzy i performerów – Danielę Komęderę i Dominika Więcka. Była super zabawa.

Nasz spektakl, choć nie zajął znaczącego miejsca, zrobił ogromne wrażenie na odbiorcach i … aktorach. Akcja spektaklu rozgrywa się na Woli, w dzielnicy, w której aktualnie mieści się Muzeum. Ulice: Żelazna, Chłodna, Elektoralna, Ogrodowa, Krochmalna – to ulice z sąsiedztwa. Możliwość zaprezentowania spektaklu w hali z liberatorem, w otoczeniu pamiątek po powstańcach, ich zdjęć, historii była dla aktorów doświadczeniem metafizycznym.

Szacowne jury, w składzie Danuta Stenka, Łukasz Maciejewski, Anna Karasińska główną nagrodę w wysokości 5000 zł przyznało dla spektaklu „(nie)Wolno(ść)” w reżyserii Moniki Nitkiewicz-Mitrut z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie. Gratulujemy!!!

Dla nas nagrodą było uczestniczenie w Festiwalu, oraz doświadczenia zebrane podczas warsztatów prowadzonych przez profesjonalistów oraz podczas spotkań z innymi zespołami. To była prawdziwa kulturalna przygoda.

Opiekun grupy teatralnej prof. Sylwia Aftyka – Łoda i uczniowie serdecznie dziękują sponsorom: Wałbrzyskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji, Urzędowi Miejskiemu (Biuro Edukacji i Wychowania) oraz P.H.U. “DAN” Jerzy Danko, dzięki którym zaproszenie Muzeum Powstania Warszawskiego mogło zostać przyjęte i zrealizowane. DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE. JESTEŚMY WDZIĘCZNI.

Dziękujemy serdecznie osobom, które pomogły w przygotowaniu spektaklu: Panu wicedyrektorowi Marcinowi Olkowskiemu, za opiekę nad dźwiękiem i światłem, który przyjechał do nas na próbę generalną do Warszawy i pomógł technikom ustawić światło i nagłośnienie, Pani Małgorzacie Simm za sprawowanie funkcji drugiego opiekuna podczas wyjazdu, Pani Aleksandrze Puk i Pani Dorocie Furmaniuk, za wsparcie przy próbach przed wyjazdem oraz Pani Kindze Rejman za pomoc w organizacji wyjazdu.

Dziękujemy Pani Dyrektor Oksanie Citak, która cały czas wspierała nas przy organizacji wyjazdu.

DZIĘKUJEMY Dziękujemy dziękujemy …