Podczas Wielkiej Gali Ambasadorów Wałbrzycha w Zamku Książ (9.03.2019 r.) tytuł Ambasadora Wałbrzycha otrzymała nasza absolwentka, pisarka i kulturoznawczyni – Agnieszka Szpila, która z dumą podkreśliła, że dla niej Wałbrzych to przede wszystkim I Liceum, „to najlepsza uczelnia na świecie (…), tu poznałam najwspanialszych ludzi (…) i też nauczycieli, którzy byli matkami i ojcami duchowymi (…). To 1 Liceum było miejscem, w którym Oni byli kowalami naszych dusz”.

Agnieszka Szpila nie mogła wziąć udziału w uroczystości, ponieważ równo dobę przed wręczeniem statuetki Jej Rodzicom, kilka minut po godz 21.00 urodziła Jagódkę. Jak mówiła w nadesłanym filmie:- Mój tato, Zbigniew Szpila, przywiózł mnie jako nastolatkę do Wałbrzycha, przedtem mieszkaliśmy w innym dolnośląskim mieście. (…) Tu chodziłam do I LO, gdzie poznałam najwspanialszych ludzi, takich nie spotkałam już nigdy w życiu i też nauczycieli, którzy nie byli tylko nauczycielami. Oni byli naszymi matkami i ojcami duchowymi, w tym wybitna Pani Prof. Marta Gąsiorowska, której zawdzięczam chyba wszystko do czego w życiu doszłam czy dochodzę. No i ten Wałbrzych nagle zaczął być innym miejscem. Zaczęła mi się rozwijać tam bardzo dusza, napełniać jakimiś wartościami. Pani Prof. Ewa Pobiedzińska, Pani Dyrektor Szkoły Oksana Citak, Pan Prof. Roman Kuliniak – Oni wszyscy kształtowali nas jako ludzi. To I Liceum było dla mnie miejscem, w którym Oni byli kowalami naszych dusz. I ja do dziś myślę sobie, że Wałbrzych dla mnie to przede wszystkim I Liceum i to w jaki sposób ukształtowano mnie tam jako człowieka, do dziś utrzymuję bliskie relacje z większością ludzi. (…) Wałbrzych jest miastem kontrastów, jak biała porcelana i czarny węgiel. To miejsce, w którym niejednokrotnie dochodzi do konfliktu wewnętrznego. O tym niezwykłym mieście piszę obecnie scenariusz serialu i mam nadzieję złożyć mu w ten sposób hołd. Bardzo miło jest być z Wałbrzycha”.

Agnieszka Szpila jest kulturoznawczynią i pisarką. W 2015 roku ukazała się jej debiutancka książka Łebki od Szpilki, w której opisała historię swojej walki z chorobą córek, Milenki i Helenki. W 2018 roku wydała swój debiut powieściowy Bardo – satyry na współczesnych Polaków. Teraz pisze najnowszą powieść Heksy i scenariusz serialu poświęconego Wałbrzychowi Czarne słońce.

Serdecznie gratulujemy Pani Agnieszce tak zaszczytnego tytułu i dziękujemy za wszystkie miłe słowa o I LO. To takie właśnie opinie dodają nam wszystkim energii i motywacji do pracy!

https://walbrzych.dlawas.info/wiadomosci/ambsadorzy-walbrzycha-2019-kto-nowy-na-liscie-foto/cid,19952,a

https://www.walbrzyszek.com/gala-ambasadorow-walbrzycha-po-raz-osmy-44666/foto/38