36 osób z 13 szkół, co stanowi rekordową liczbę, wzięło udział w XII edycji miejsko-powiatowego konkursu „Moja Małą Ojczyzna”, nad którym Patronat Honorowy objęli: Starosta Wałbrzyski Krzysztof Kwiatkowski i Prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej. Nagrody na konkurs ufundowali: Starosta Wałbrzyski, Prezydent Wałbrzycha, Burmistrz Boguszowa-Gorc, Niemiecko-Polskie Stowarzyszenie Prawników Wałbrzych-Marburg, Schronisko turystyczne „Orzeł” w Górach Sowich oraz Rada Rodziców przy I Liceum Ogólnokształcącym w Wałbrzychu.

Nasza szkoła już od 12 lat organizuje to przedsięwzięcie, cieszące się dużą popularnością wśród młodych znawców regionu. Konkurs jest wpisany na listę Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, dzięki czemu uczniowie ze szkół podstawowych mają możliwość otrzymania dodatkowych punktów rekrutacyjnych do szkoły średniej. Koordynatorami przedsięwzięcia od samego początku są nauczyciele I LO: Artur Ciempa i Michał Barański.

Konkurs składał się z dwóch części: testu krajoznawczego i popisu krasomówczego w języku angielskim, przy czym warto zauważyć, że dwa wystąpienia były w językach niemieckim i francuskim. Jury w składzie: Maciej Ejsmont, Magdalena Kłosowska, Wojciech Chudziński i Kacper Gawron wyłoniło następujących laureatów konkursu:

W kategorii szkół średnich prym wiodły uczennice naszej szkoły:

1 miejsce – Marta Oracz

2 miejsce – Anna Skowron

3 miejsce – Hanna Szulc

Ponadto przyznano 1 miejsca w kategorii za najlepiej rozwiązany test krajoznawczy dla Marty Oracz oraz 1 miejsca w kategorii za najlepszy popis krasomówczy dla Anny Skowron.

Wyróżnienie specjalne otrzymała Martyna Matusiak z I LO.

Pozostałe wyróżnienia otrzymały: Hanna Szulc, Aleksandra Antonowicz, Wiktoria Malinowska z I LO oraz Dawid Redo i Mateusz Amroży z Zespołu Szkół nr 8 w Wałbrzychu, a także Patrycja Wyszyńska z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczawnie-Zdroju. 

W kategorii szkół podstawowych:

1 miesjce- Milena Szymula z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 26 w Wałbrzychu

2 miejsce- Nella Jagmin z Publicznej Szkoły nr 15 w Wałbrzychu

3 miejsce- Hanna Dobrowolska z Publicznej Szkoły nr 26 w Wałbrzychu.

1 miejsce w kategorii za najlepiej rozwiązany test krajoznawczy przyznano Gabrieli Ślazińskiej z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jugowicach oraz Magdalenie Wyrzykowskiej z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 w Wałbrzychu. Zwycięstwo w popisie krasomówczym przypadło Milenie Szymuli.

Wyróżnienia otrzymali: Emil Sołtysiak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Wałbrzychu, Krystyna Zych z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Wałbrzychu, Wiktoria Węgrzyn z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 23 w Wałbrzychu i Hubert Legan z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 26 w Wałbrzychu.

Jedenastu laureatów w ramach nagrody specjalnej będzie miało możliwość zwiedzania Sądu Okręgowego w Świdnicy oraz uczestniczenia w karnej rozprawie sądowej. 

Tekst: Artur Ciempa

Zdjęcia: Michał Barański, Jacek Pawlik